Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
17.02.2020 08:00 - Цар Мидас - мит или истина
Автор: bven Категория: Хоби   
Прочетен: 1378 Коментари: 4 Гласове:
11


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
 

                                        Уикипедия, свободната енциклопедия


                               Мидас превръща дъщеря си в злато


image


    Мидас (на старогръцки: Μίδας) е легендарен цар на Фригия и според древногръцката митология син на богинята Кибела и цар Гордий, който притежавал способността да превръща всичко докоснато в злато.
Историческият Мидас живял през втората половина на VIII в. пр. Хр. и Фригийското царство по това време доминира голяма част от Мала Азия. За пръв път името му се споменава, когато през 738 г. пр. Хр. кимерийците нахлуват във Фригия и заплашват столицата Гордион.
Херодот споменава за потомък на Гордий и Мидас на име Адраст, потърсил помощ при Крез.
                                                         Легендата

Мидас е известен с две отделни случки: със способността си да превръща всичко, до което се докосне, в злато и с тайната за магарешките уши.
Първото се дължи на бог Дионис, предлага да изпълни едно желание на царя. Мидас пожелава, каквото пипне, да се превръща в злато. Желанието му е изпълнено, но тъй като и храната и напитките ставали злато, той моли да му се вземе тази дарба обратно. Дионис го съветва да се изкъпе в река Пактол, където дарбата му изчезва, а реката станала най-богатата на злато река в Мала Азия.
Втората случка е свързана с музикално състезание между между красивия Аполон и Пан на грозния Пан, при което Мидас дава наградата на Пан, а Аполон му издърпва ушите и така Мидас се оказва с големи магарешки уши. Мидас се опитва да ги скрие с фригийска шапка. Само бръснарят му знае за този негов недъг и не казва на никого, но не можейки да се сдържи, изкопал дупка на брега на реката и викнал три пъти „Цар Мидас има магарешки уши“. Тревата чула и разказала и накрая цял свят научил тайната.

Древният енигматичен „град” Мидас, построен от фригите преди почти 3000 години
 
image


Това е древен, 3000 годишен град, който не е град. Говори се, че това е вечното покойно място на цар Мидас – митологическия персонаж, запомен в гръцката митология със способността му да превръща всичко, до което се докоснел, в злато.
В турската провинция Ескисехир се намира един археологически обект, наречен Язълъкая, което буквално означава”написан камък”. Само че, също така е наричан „Градът на Мидас”.
Вярва се, че фригите са го построили някъде между 8-ми и 9-ти век пр.Хр., макар и археолозите да подозират, че може да е много по-стар.  Най-интересното е, че макар и да е наричан град, там никога не е имало къщи. По-скоро е бил религиозен център на времето.
                                       Поглед назад в историята
Фригите били древен индо-европейски народ, който според Херодот населявал южните Балкани.  През 8-ми век те емигрирали в Анатолия, където основали столицата си в Гордион, (в която векове по-късно се случил известният епизод за срязването на Гордиевия възел от Александър Велики).
Най-старият митичен цар на фригите бил Мидас – персонаж, за който няма никакви археологически доказателства, но който се появява в по-късните гръцки митове, като човекът, който всичко, що докоснел, се превръщало в злато. Само че има препратки към един цар, който „пасва на описанието му” в асирийските източници от осми век пр.Хр., които го описват като съюзник на Саргон II през 709 г.пр.Хр.
Интересно, следващите фригийски царе били наричани Мидас или Гордий, което може да показва, че Мидас може да е било титла, а не име.  По същото време фригите построили столицата си в Гордион и установили религиозния си център в Язълъкая.  Не се знае със сигурност дали, когато пристигнали, пещерите, галериите и стълбищата вече не били там.
Учените не могат да потвърдят, дали то вече е било свещено място, когато фригите отишли там, или този аспект бил даден от новите заселници. Факт е, че те го превърнали в нещо като светилище и започнали да го украсяват с нови конструкции, изкопавайки и издълбавайки нови елементи в околните скали.
                                             image

                                      Гробницата на „Мидас”
Един от най-известните монументи на мястото е т.нар. „Гробница на Мидас”. Това е монумент, за който никога не е било доказано, че е гробница  и е съставен от фасада, издълбана в скалата, 20 метра висока на 16 широка.  Отличава се с лъжлива врата, днес частично разрушена от грабители, които сигурно са мислели, че има нещо зад нея, и един надпис в горната част, напълно четлив и състоящ се от посвещение.  Написан на древнофригийски, надписът казва: „Атеш, син на Аркий, на Мидас”.
Върху стените на долната ниша също има един малък надпис, който казва „Матар” (майка) и вероятно се отнася за богинята Кибела, чието изображение някога може да е стояло там.
                                           Просто легенда?
Какво значи думата „Мидас”, си остава мистерия до днес.  Ако обърнем внимание на източниците, Мидас бил погребан под гробна могила близо до Гордион.
Интересно, разкопките, направени през 90-те години на минали век, не намират и една следа от погребения там, нито на никое друго място в областта, също така.
Само че едно от най-очарователните и странни неща е, че ако се покачите чак то най-високата точка на града, ще видите стотици стълби, издълбани в околните скали, водещи до никъде, или просто изчезващи под земята. Археолозите са намерили множество разпръснати олтари и стъпаловидни тронове.  Много изследователи вярват, че това са церемониални пътеки, които играели важна роля в религиозния култ на областта.

  Стълбищата, които били изработени, водещи буквално към земята, сочат към тунели и подземни камери, свързани едни с други, които някои археолози смятат, че са били използвани като „цистерни” за складиране на вода, въпреки че няколко автора вярват, че те са имали различен, по-дълбок смисъл.
Повечето от тези проходи са запушени от пръст и камъни, които са се натрупали през вековете и така и не са били разкопани.


                                        Подземни градове?

                                          image


Въпреки факта, че има множество автори, които вярват, че може да има някаква връзка с множеството подземни градове, намерени в Турция през последните десетилетия, нека не забравяме, че фригите – също като много други древни култури – вярвали, че боговете им живеели в планините или вътрешността на Земята, а тунелите, водещи навътре, били проходи към божествения подземен свят.

"Когато Александър Велики влезе в град Гордион през 333 г. пр.н.е., градът вече е бил древен, само остатък от предишната си слава. По това време той се управля ва в рамките на сатрапията на Персийската империя на цар Дарий III - хегемония, която Александър беше решен да разглоби по най-добрия начин, какъвто знаеше - с военна сила. Гордион беше място за почивка и място за почивка на войските си. Оттук щеше да събере силите си, за да поеме в Киликия, за да се бие с персите, но не и преди да постигне едно важно нещо - да развърже легендарния възел, който закрепи полюса към легендарния оскарт, който все още стоеше в стария дворец на древните фригийски царе. Според пророчеството всеки, който би могъл да развърже възела, ще продължи да управлява цяла Азия".
по данни и снимки от публичното пространство
   



Гласувай:
11



1. fun1001 - Подземни градове?
17.02.2020 17:31
и аз имам две книжки на Милан Миланов - Подземните градове в България
знаеш ли го..?

пп
танчее, как успяваш да копираш в този шрифт?
аз не мога (
цитирай
2. barin - Здравей, Татяна. Мисля, че цар М...
17.02.2020 17:31
Здравей, Татяна. Мисля, че цар Мидас е легендарна личност. Може да е събирателен образ на няколко успешни царе например. Твърде много са чудесата, които е извършил и описанията за него, а и произходът му, както на други прародители е полубожествен. Не може да има реална личност, която да превръща всичко, до което се докосне в злато. Или е преувеличено, като се изтъква благородния му нрав и потекло.
Поздрави!
цитирай
3. bven - две книжки на Милан Миланов - Подземните градове в България знаеш ли го..?
20.02.2020 22:33
честито!
цитирай
4. bven - Здравей, barin. Може би разказвачите са искали да ни подкажат и да е замислим,
20.02.2020 22:39
а не само да четем и повтаряме наученото? Някога майсторите на приказки са казвали иноказателно неща, необясними за всички слушатели, по този начин? Сигурно и от нас се изисква да размислим какво означава този цар, превръщащ всичко в злато или трупащ пари?! Колкото до Фригия, тя си е едно от нашите тихи пристанища във вековете:)))
Поздрави!
цитирай
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: bven
Категория: Поезия
Прочетен: 14873884
Постинги: 2718
Коментари: 13249
Гласове: 39042
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Блогрол
1. българия отвръща на удара
2. Умма: Дали да се имунизирам
3. коледна приказка
4. Кръстова гора
5. Дивна8: Без извинение, г-н премиер!
6. истинската история на българите и александър
7. трите колена на българския род
8. мудри на новото време
9. подкрепете бъдещето на децата ни!
10. Българите от Казан - да вземем пример!
11. Българите са в сърцето на велика цивилизация!
12. Кармичната мисия на рода Дуло
13. Тайната на свещения български език
14. свещена българска земя
15. истинската българска история
16. ти си чудесна!
17. 10 знака, че вече сте с пробудено съзнание
18. Българите - богосъздаденият народ
19. златото на българите
20. тайните строители на българия
21. българското първо началие на Човечеството
22. ал джазира за българската земя
23. СВЕЩЕНОТО ПОЗНАНИЕ НА КАТАРА
24. и ще се разбере кои са българите!
25. защо сме още по-бедни?
26. България е най-древната държава