Автор: bven Категория: Лични дневници
Прочетен: 1223 Коментари: 1 Гласове:
10

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
  Шахматната надежда Вики в топ 4 на световното Детето чудо от Пловдив показа висока класа по време на целия турнир Автор: Екип на Марица   02.10.2017   |   17:56
Пловдивската шахматна надежда Виктория Радева записа престижно класиране на Световното първенство по шахмат, като зае 4-о място, то се проведе от 16 до 26 септември в Монтевидео (Уругвай). Вики Радева участва в групата - момичета до 16 г. В крайното класиране шахматистката зае мястото си в топ 10 със 7,5 т. от 11 възможни, шампион е Ани Янг от Сащ. Вики е горда с победата си, като отбеляза, че американският отбор е разполагал с 5 треньори, единият от които българин.

image

Ученичката от Националната търговска гимназия "Васил Левски" в Пловдив демонстрира висока класа по време на целия турнир, особено впечатляваща бе победата и над бившата еврошампионка Шувалова в 8-и кръг, където Вики демонстрира страхотна тактика. За съжаление в последните 3 кръга нашето момиче бе с вирусно заболяване, което и попречи да реализира преимуществата си срещу Лара Шулце (Германия) и Софи Сузуки (САЩ) и завърши партиите си с тях реми.

Винаги зад успехите на един шахматист освен труд и постоянство стои и борбеността и работата със специалист, огромна заслуга за видимия растеж на пловдивчанката има ГМ Александър Делчев - дългогодишен състезател от националния отбор, както и всеотдайният и баща Славей Радев. Виктория е европейска шампионка по рапид, трикратна републиканска шампионка до 16 години, републиканска шампионка за жени по рапид и отборно за жени с отбора на ШК "Локомотив 2000".

Най-големият успех на Вики е 2-ро място в света, а сега тя бе на косъм от медала. През следващите 2 години и предстоят 2 участия до 18 години, където Вики е убедена, че има сили и възможности да се окичи с най-ценното отличие. Семейството на Вики е изключително благодарно на оибщина Пловдив, така и на фирма „Нова Трейд“ ЕООД , а също и на малкото пловдивски фирми, които са я подкрепяли през годините
.
10-годишно момиче донесе злато и прослави България от…

10-годишната Демира Недева донесе злато на Пловдив от математическата олимпиада AIMO в Малайзия. Умната ученичка на Академия 21. век получи медала, облечена в народната носия на баба си.

Общо осем българчета се върнаха със сребърни медали от престижното азиатско състезание. Шест от тях са от пловдивската Академия. Петър Узунов, Тодор Демиров, Иван Шилев, Иван Николов, Петър Стаменов и Александър Георгиев се отличиха блестящо на форума.

„Сребърните” деца от тепетата решиха цял списък от сложни задачи и спечелиха нови приятели.

Демира има нова приятелка – екзотичната Пармиса от Малайзия. Трудолюбивата връстничка се подготвяла за състезанието, като решавала задачи по 4 часа дневно, а в събота и неделя – по 8. „Пармиса е пример за Демира и за децата от Пловдив как се работи, за да сбъднеш мечтата си”, уверяват учители на младите математици.imageПреди дни няколко от децата донесоха на Пловдив 4 бронзови медала от Азиатската олимпиада на предизвикателството SIMOС в Сингапур. /Марица.бг